Menu

Filtrované položky podle data: listopad 2016 - ROSA In. s.r.o. rekuperační jednotky Paul, Brink a Zehnder - autorizovaný prodej a servis rekuperačních jednotek

AIRCONOMY

Systém Airconomy je systémem, který dokáže, aby čerstvý vzduch vstupující do interiéru z rekuperační jednotky ještě dodatečně získal tepelnou energii z podlahového teplovodního potrubí.


 

Řízené větrání s využitím podlahového topení pro zvýšení účinnosti rekuperace.

 

Jedná se o řešení pro jednotlivé místnosti, pozitivním efektem pro celý interiér domu!

 

Princip systému

Čerstvý vzduch přiváděný z venkovního prostředí projde rekuperační jednotkou. Zde, ve výměníku, převezme teplo od vzduchu, který se odvádí z interiéru, a který už je nasycen pachy, vodní parou…. Podle účinnosti rekuperační jednotky se studený vzduch ohřeje a je dále rozváděn potrubím po celém domě. Jestliže jsou v domě tzv. francouzská okna, nebo obecně velké prosklené plochy, je nutné mít jistotu, že se sklo nebude zamlžovat, rosit! K tomu slouží systém Airconomy. Tento systém využívá tepla potrubí pro teplovodní podlahové topení uloženého na speciální systémové desce.

Vzduch z rekuperační jednotky je veden v prostoru s uloženým potrubím. Zde se vzduch ještě více ohřeje což má za následek zvýšení teploty tohoto vzduchu, který vychází z podlahové výústky – výústkového modulu. V zimním období tak můžeme ušetřit ještě navíc 13% energie na topení. Jestliže používáte například tepelné čerpadlo a možností využít chladné vody do systému podlahového nebo stropního topení, nemusíte se obávat možných veder, která nás v dalších letech pravděpodobně čekají. Jestliže máte jako zdroj topení zařízení, které může do potrubí v podlaze (ve stropě) pouštět studenou vodu pro chlazení objektu, zchladí se i obytný prostor , kde je instalován systém Airconomy.

 

Řez systémem AIRCONOMY

1 Hrubá podlaha
2 Výústkový modul
3 Tepelná a kročejová izolace, EPS-T 040 Typ 25-2
4 Tepelná izolace EPS 040, 30mm
5 Podlahový plochý kanál z pozinkovaného ocelového plechu
6 Systém podlahového vytápění (skládaná deska aircon takk)
7 Systém air conomy (Systémová deska)
8 Výdechová mřížka
9 aircon floor (roznesení zatížení) z pozinkovaného ocelového plechu
10 Podlahový výústek

Firma ROSA In vám nabízí kompletní řešení využití systému Airconomy pro Váš tepelně izolovaný dům nebo byt.

 

01 Systémová deska

Většina klasickych podlahovych vytapeni se snazi pouzivat takove systemove desky, ktere teplo z trubek nepropousti dolu, ale odrazi nahoru (izolacni a reflexivni povrchy). U AIRCONOMYmusi byt ale systemova deska z principu maximalne vodiva, aby se teplo dostalo pod desku ke vzduchu? Nebo jakym fyzikalnim zpusobem se vlastne predava teplo z vody v trubkach do vzduchu pod systemovou deskou?


Systém AIRCONOMY je tvořen standardním systémem podlahového vytápění TACKER (ukotvení trubek pomocí příchytek) a jednotlivými poli (plošnými výměníky) AIRCONOMY. Systémová deska TACKER je opatřena na horní straně odrazovou fólií s rastrem a kotevní tkaninou, teplo tedy směřuje nahoru. Pole AIRCONOMY je tvořeno většinou třemi segmenty, kterými prochází nízkou rychlostí (cca 0,3 m/s) přívodní vzduch, přičemž teplo od otopných trubek ohřívá jak podlahu místnosti, tak především dohřívá přívodní vzduch, což je dáno konstrukcí tohoto prvku.

 

02  Teploty pod podlahou

Klasicka vzduchotechnika v podhledech se vede v mistnostech s pokojovou teplotou. AirConomy se vede v podlaze, kde je podle me teplota nizsi nez teplota v mistnosti. Neni pak vysledek plus minus nula? Je nejak zmereno, kolik je teplota pod podlahovkou v prizemi, kdyz je v mistnosti treba 21 stupnu?

Princip ohřevu přívodního vzduchu probíhá u AIRCONOMY přes topný registr v jednotlivých polích AIRCONOMY. Přívodní vzduch je veden v podlaze plochými kanály umístěnými v přímém kontaktu s trubkami podlahového topení. Zde je tedy teplota každopádně vyšší než v místnosti. Teplota přívodního vzduchu vstupujícího do místnosti je cca o 2-3 st. C vyšší než teplota místnosti, což zaručuje rychlejší reakci na požadované změny teploty.

 

03  Účinnost

Dobra rekuperace pry dokaze ohrat vzduch na teplotu blizkou teplote vzduchu v mistnosti. Neni potom zbytecne ohrivat vzduch dale v podlaze? Nebo se diky AirConomy snizuje nastaveni vykonu rekuperace? Vi se, o kolik se vlastne dokaze ohrat vzduch v kanalu mezi vstupem a vystupem?


Účinnost rekuperace se v ideálních podmínkách blíží 93%. Podstatnou otázkou je ovšem MNOŽSTVÍ přiváděného vzduchu. U AIRCONOMY zajišťuje krytí tepelných ztrát z 80% podlahové topení a 20% přívodní temperovaný vzduch. Jeho objem se řídí v tomto případě min. hygienicky doporučenou výměnou, tj. 50% objemu místnosti za hodinu. Proto mohu zajistit řízenou ventilaci systémem AIRCONOMY naprosto bezhlučně a BEZ průvanu díky redukovanému objemu výměny vzduchu oproti teplovzdušnému vytápění. V poli AIRCONOMY se vzduch ohřeje o cca 2-4 st. C.

 

04  Systémová deska vs. svorky

Jestli dobre chapu obrazky, AirConomy se neinstaluje po cele mistnosti, ale jen v pasech u okna. Ve zbytku mistnosti jsou trubky zasvorkovane do polystyrenu jako klasicka podlahovka. Neni potom rozlozeni teploty na podlaze ruzne, kdyz je vlastne i struktura podlahy ruzna?


Počet polí systému AIRCONOMY instalovaných do jednotlivých místností určuje hygienická norma. Jedním polem systému mohu přivádět max. 60 m3/hod. Je-li tedy např. obytná místnost větší než 120 m3, tak instaluji pole dvě, atp. Instalace vyústek v oblasti vnějších prosklených stěn má svůj důvod. Eliminuje se totiž efekt tzv. “studeného podparapetního proudění“. Na rovnoměrné rozložení teploty povrchu podlahy nemá Vámi zmiňovaná konstrukce vliv, jelikož dochází ke kontinuálnímu ohřevu cementové nebo anhydritové desky v tl. 50-65 mm, kterou je kryt podlahový systém vytápění.

 

05  Čištění

Vzduchotechnicke potrubi v podhledech mistnosti lze cistit hadrem na dratu, lze nejak cistit kanaly pod podlahou? Da se treba lehce vyjmout mrizka vyustky pro vycisteni vystupniho kanalu? Mate nejake fotky pomoci sondy z prostoru pod systemovou deskou nebo z kanalu v podlaze po nekolika letech?


Mřížka vyústky lze snadno vyjmout a prostor tělesa vyústky (kaslíku) vyčistit (vyluxovat). Málokdy však k tomu dochází, jelikož systém pracuje v mírném přetlaku. Moduly AIRCONOMY se čistí pomocí čistící trysky a kanály rotačními kartáči – zajistí servis! V detailu se čistící tryska zasouvá tělesem vyústky postupně mezi jednotlivé řady distančních výstupků, čímž dojde k důkladnému vyčištění modulů AIRCONOMY. A rozvodné vzduchové ploché kanály, které jsou dle VDI 6022 osazeny čistícími otvory, se vyčistí rotačním kartáčem.

 

06  Regulace v místnosti

U klasickych vydechu ve stene jsou vyustky otocne, takze se da otevirat a zavirat privod vzduchu v jednotlivych mistnostech. U AirConomy asi zadna moznost lokalni regulace neni? 

Naopak. Možnosti regulace jsou zde de facto neomezené. Jednak je vzduch přiváděn přes vzduchový rozdělovač s regulačními klapkami, kde si přesně nastavíme množství přívodního vzduchu pro jednotlivé místnosti. Vyústky take obsahují segment (viz. příkl. Stěrbiny – foto v příloze), kterým lze nastavit směr proudění vzduchu z vyústky (většinou ofukuje vnější prosklení a brání např. rosení nebo mlžení skel.

 

07  Cena

Co dělá AirConomy dražší než varianta podlahovka+vzduchotechnika? V materiálu vidím jediný rozdil v pozinkovaných kanálech pod podlahou a v provedení elegantních výústků u oken. Nebo není materiál systémové desky speciální, když má vodit a odrážet zároveň? 

Dá se jednoduše říci, o kolik je zhruba dražší AirConomy oproti podlahovce+vzduchotechnice ve dvoupatrovém pasivním domě se 150 m2 vytápěné podlahové plochy? Výhoda systému AIRCONOMY spočívá právě v kombinaci podlahového vytápění a řízeného větrání (příp. i mírného chlazení dle varianty systému AIRCONOMY). Systém řídí JEDNA autonomní regulace ovlivňující všechny funkce systému (samostatné podlahové topení a samostatnou vzduchotechniku řídit dohromady v podstatě NELZE). AIRCONOMY navíc řeší kompletní skladbu tepelných a kročejových izolací (73 mm), což u samotného podlahového topení (pouze 28 mm) není součást ceny. Odpadá navíc instalace vzduchotechniky ve sníženém stropě atd. Ohledně přesného stanovení ceny by bylo potřeba zpracovat koncepční návrh řešení přesně pro Váš objekt.

Podlahové topení

Nízkoenergetické a pasivní domy jsou dnes preferovány především s cílem ušetřit peníze za velmi drahou energii.


 

Topný systém musí zajistit pokrytí vypočtené tepelné ztráty (TZ) objektu. Zdroj pro zajištění více tepla než je na pokrytí TZ je zbytečný. Méně tepla by nezajistilo očekávanou tepelnou pohodu. U nízkoenergetických a pasivních domů se TZ pohybuje do 8 kW. Při využití REKUPERACE se v takových domech sníží TZ až o 40% (tepelná ztráta větráním)! 

 

Z hlediska investičních i provozních nákladů je pro tyto domy vhodné elektrické podlahové topení !

 

Výhody elektrického podlahového topení

- Nízké pořizovací a provozní náklady
- Přípojka elektrické energie je součástí každého domu (srovnejte s náklady na připojení např. přípojky
plynu)
- Snadná obsluha
- Dlouhá životnost a bezúdržbový provoz, bez potřeby servisu
- Snadná, přesná a rychlá regulace
- výhodná sazba pro všechny spotřebiče v celém domě
- Úspora místa (žádný kotel)
- Možnost využití obnovitelných zdrojů
Regulace systému – výhody pro uživatele
– systém je řízen elektronickými termostaty = Přesná rychlá regulace tepla v každé místnosti
– průběžně udržuje konstantní (nastavenou) teplotu v místnostech
– možnost centrální regulace (nastavení každé místnosti zvlášť z jednoho místa v domě)
– několik různých teplotních režimů denně, program „dovolená“
Zdravotní hledisko
– dosažení teplot příznivých pro lidský organismus
– minimální víření prachu
– prevence nastydnutí dětí od podlah
Způsoby uložení topných kabelů / rohoží

 

01 Uložení topného kabelu v betonu / anhydritu

- podlahová krytina položená dle pokynů výrobce
- flexibilní stěrka
- beton / anhydrit
- TO-2L topný kabel fixovaný v pásku Grufast
- separační fólie
- hydroizolace
- základový beton

 

02 Uložení topného kabelu ve flexibilní hmotě těsně pod podlahovou krytinu

- podlahová krytina položená dle pokynů výrobce
- flexibilní stěrka
- samolepici topná rohož HM
- penetrace
- anhydrit (popř. beton)
- separační fólie
- tepelná izolace
- hydroizolace
- základový beton

 

 

03 Uložení topného kabelu na původní podlahovou krytinu

- podlahová krytina
- flexibilní lepidlo / stěrka
- topný prvek
- systémová izolační deska
- původní podlaha
- základový beton

 

 

04 Uložení topného kabelu pod plovoucí podlahu

- plovoucí podlaha
- HML topna rohož
- kročejová izolace
- vhodný nosný podklad

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Nejčastější otázky ... Co Vás zajímá o rekuperaci ?

  • 1
  • 2
Prev Next
AIRCONOMY

AIRCONOMY

Systém Airconomy je systémem, který dokáže, aby čerstvý vzduch vstupující do interiéru z rekuperační jednotky ještě dodatečně získal tepelnou energii z podlahového teplovodního potrubí.   Řízené větrání s využitím podlahového topení pro...

Podlahové topení

Podlahové topení

Nízkoenergetické a pasivní domy jsou dnes preferovány především s cílem ušetřit peníze za velmi drahou energii.   Topný systém musí zajistit pokrytí vypočtené tepelné ztráty (TZ) objektu. Zdroj pro zajištění více tepla...

Příručka "Průvodce rekuperací Paul"

Příručka "Průvodce rekuperací Paul…

Nabízíme Vám ke stažení přehledně zpracovanou příručku od firmy Rosa In s.r.o. "Průvodce rekuperací Paul"    STÁHNOUT PŘÍRUČKU  "PRŮVODCE REKUPERACÍ PAUL   Předehřev a chlazení pro jednotky PAUL {youtube}FwJBErrzJTo{/youtube}

SOLE - předehřev a chlazení

SOLE - předehřev a chlazení

SOLE - předehřev a chlazení   SOLE   01 Nahrazuje plně funkci ZVT v zimním období, kdy zajistí plynulý chod rekuperační jednotky – zabrání zastavování jednotky z důvodu hrozby zámrzu kondenzátu ve výměníku jednotky. 02...

My vsadili na kvalitu a co vy ? Neriskujte s Vaším domem !

Rekuperaci dnes nabízí velké množství firem. Ne zdaleka u všech typů však dosáhnout požadované účinnosti rekuperace. Vždy si vyžádejte dokumentaci a porovnejte procenta a možnosti účinnosti rekuperačních jednotek. Množství dodávaného příslušenství a filtrů. Ptejte se jakým způsobem bude probíhat následný servis a pravidelná údržba systému.......ing. Jan Fišer zakladatel společnosti ROSA IN s.r.o.

Kontakty

ROSA In. s.r.o.